بیمارستان نهم دی

تاریخچه بیمارستان

Last Update: ۱۴۰۲/۰۳/۲۷ ۰۸:۱۷| تعداد بازدید: 2342

  


شهرستان تربت حیدریه یکی از شهرستان‌های با سابقه عظیم تاریخی و فرهنگی می‌باشد. در دوران سالهای انقلاب این شهرستان جزء اولین شهرستان‌هایی بود که تحت رهبری،رهبر انقلاب و با حضور روحانیت معزز شهرستان و با حضور پرشور مردم انقلابی حماسه های بزرگی آفریدند که از آن جمله میتوان به قیام خونین نهم دی 1357  اشاره نمود . این شهرستان بر اساس سرشماری و برآورد جمعیت سال 1385 مرکز بهداشت شهرستان با جمعیتی بیش از300000 نفر شامل 5 شهر،5 بخش ،16دهستان و526آبادی مسکونی می‌باشد

بیمارستان نهم دی با 265 تخت مصوب و 195تخت فعال وابسته به دانشگاه علوم پزشکی می‌باشد و خدمات درمانی در بخش دولتی را به مردم عزیزشهرستان ارائه می‌دهد. 

امکانات این مرکز جهت گیرندگان خدمت وتحولات انجام گرفته در طول طرح تحول نظام سلامت در بیمارستان نهم دی که درسال 1346 مورد بهره برداری قرار گرفته است و با تغییراتی که درطول  بهره برداری درآن ایجاد شده باعث ایجاد بخشهای مختلفی شده است اما تغیرات اساسی وهتلینگ جدید بیمارستان در زمان طرح تحول نظام سلامت اتفاق افتاده است و در حال حاضر دارای امکانات و بخشهایی همچون :CCU ،POST CCU، اورژانس، آی سی یو جنرال ، آی سی یو داخلی ،همو دیالیز ، اطـفال، NICU ، زنان ، زایشـگاه با امکانات جدید به صورت بلوک زایمان با اتاقهای اختصاصی و سرویسهای کامل جهات هر اتاق زایمان، اتاق عمل و داخلی می باشد. این بیمارستان دارای بخشهای پاراکلینکی شامل دو دستگاه ct-scan، رادیولوژی وآزمایشگاه و آندسکوپی وکلونسکوپی وسونوگرافی و بخش ام آر آی ،بخش فیزیوتراپی ،اکو، تست ورزش نیز می باشد. و درحال حاضر با پذیرش بیش از ده هزار بیمار به ارائه خدمت با تعرفه دولتی مشغول می‌باشد.

این بیمارستان درحال حاضر دارای متخصصین قلب وعروق ، داخلی ، عفونی ،  بیهوشی ، زنان وزایمان ، اطفال ، داخلی مغز واعصاب ، اعصاب وروان،رادیولوژی ، پاتولوژیست و علوم آزمایشگاه  می‌باشد. لازم به ذکر است بیمارستان نهم دی بعنوان مرکز ارجاع  برای شهرستان های خواف، رشتخوار، مه ولات، کاشمر، بردسکن تعیین شده و به بیماران اعزامی از این مراکز سرویس ارائه می‌نماید.ضمناً آموزش عملی دانشجویان پرستاری ومامایی ، بیهوشی ،علوم آزمایشگاهی و کارآموزان بهیاری وبهورزی نیز در این بیمارستان صورت می پذیرد.

 

 

مشخصات ساختمانی بیمارستان نهم دی تربت حیدریه

سال شروع بکار : 1342

سال افتتاح :1346

مساحت بیمارستان : 17168 مترمربع

مساحت زیربنا : 25403متر مربع 

 ساختمان ال دی ار =با 400 متر مربع       ،    مساحت محوطه =5950   مترمربع

 ساختمان اورژانس =790 متر مربع ،  بخش زنان واطفال =700 متر مربع ،    

ساختمان در دست احداث اورژانس جدید با حدود 2000 متر زیر بنا  

ام آر ای =500 متر مربع